Denia Acatistului Bunei Vestiri la Catedrala Episcopală din Deva

EPDH_27.03.2015-4Vineri, 27 martie 2015, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și Hunedoarei, a participat la Denia Acatistului Bunei Vestiri la Catedrala Episcopală cu hramul „Sfântul Nicolae ” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva.

Denia Acatistului Bunei Vestiri face parte din ciclul liturgic specific Postului Mare și are menirea de a-l pregăti duhovnicește pe credincios în calea acestuia spre lumina și bucuria Învierii, reamintind în același timp contribuția esențială pe care o are în iconomia mântuirii Maica Domnului. Acel „Fie mie după cuvântul tău” al Maicii Domnului din Evanghelia după Luca (capitolul 2, versetul 38) reprezintă asumarea celui mai de seamă eveniment petrecut pe acest pământ, respectiv Întruparea Domnului nostru Iisus Hristos, temelie a izbăvirii noastre din robia morții celei veșnice.


GALERIE FOTO