Taina Sfântului Maslu la Schitul Băița

EPDH_28.03.2015-5Sâmbătă, 28 martie 2015, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și Hunedoarei, a săvârșit Taina Sfântului Maslu în Biserica cu hramul „Acoperământul Maicii Domnului” a Schitului Băița, județul Hunedoara.

În cuvântul de învățătură, Preasfinția Sa a pus accent pe chemarea omului în această lume, pe faptul că sfințenia se poate dobândi încă din această viață, ea fiind rodul unui progres duhovnicesc cu finalitate în Împărăția lui Dumnezeu. De asemenea, Preasfințitul Părinte a atras atenția asupra faptului că postul nu trebuie să fie caracterizat doar de înfrânarea trupului de la mâncare, ci purtarea omului în perioada postului trebuie să fie încununată de rugăciune și fapte bune.

La finalul Tainei Sfântului Maslu, mulțimea de credincioși a fost miruită de către preoții slujitori, ei primind astfel binecuvântare și însănătoșire trupească și sufletească.


GALERIE FOTO