Trei ani de la trecerea la cele veșnice a Părintelui Crăciun Opre

EPDH_04.04.2015-3Astăzi, 4 aprilie 2015, în Sâmbăta lui Lazăr când Biserica Ortodoxă face pomenirea celor adormiți, a fost marcată și pomenirea vrednicului de amintire, Preacucernicul Părinte Crăciun Opre, cel care a păstorit sufletele credincioșilor din parohia Cinciș, Protopopiatul Deva, județul Hunedoara. Slujba parastasului a fost oficiată de Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și Hunedoarei, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi.

Părintele Crăciun Opre s-a născut în ziua de 17 iunie a anului 1925, în satul Cărăsău, județul Bihor, în apropiere de Munţii Codrului, din părinţii Crăciun Opre şi Saveta Opre, iar vreme de mulți ani a fost păstorul credincioșilor din localitatea Cinciș care, pentru credința și mărturisirea lui, a pătimit vreme de opt ani în închisorile comuniste din Arad, Oradea, Timișoara, Gherla, Pitești, Aiud, Jilava și Canal, fiind unul dintre foarte puținii supraviețuitori ai “reeducării” din închisoarea Pitești, unde a suferit vreme de aproape un an.

La finalul slujbei parastasului, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și Hunedoarei, a amintit de tăria și statornicia în credință de care a dat dovadă părintele Crăciun, fiind un model de viețuire ortodoxă autentică, alături de alți câțiva mari duhovnici ai Hunedoarei, precum părintele Arsenie Boca, părintele Ioan Sabău și mulți alții.


GALERIE FOTO