Duminica Floriilor la Catedrala Episcopală din Deva

EPDH_05.04.2015-49Astăzi, 5 aprilie 2014, de sărbătoarea praznicului Intrării Domnului nostru Iisus Hristos în Ierusalim, Preasfințitul Părinte Gurie a săvârșit Sfânta Liturghie la Catedrala Episcopală cu hramul „Sfântul Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva, înconjurat fiind de un sobor de preoți și diaconi.

La momentul potrivit din cadrul Sfintei Liturghii, Preasfinția Sa a hirotonit întru diacon pe tânărul teolog Florin Gherghina, cel care își va împlini slujirea diaconiei la Catedrala Episcopală, locaș în care a lăudat pe Dumnezeu și a acordat răspunsurile la strană în ultimii patru ani.

În cuvântul de învățătură, Preasfințitul Părinte a subliniat, pe lângă responsabilitatea ce-i revine noului hirotonit în slujirea diaconiei, icoana extrem de contrastantă ce ne este prezentată în această Duminică a Intrării Domnului nostru Iisus Hristos în Ierusalim: „Observăm, pe de o parte, mulțimea bucuroasă și entuziastă care L-a întâmpinat pe Mântuitorul la poarta Ierusalimului, iar pe de altă parte chipul trist și plecat al Mântuitorului, căci cunoștea inimile celor din mulțime, care nu veniseră să laude pe Fiul lui Dumnezeu, pe Împăratul Cerurilor, ci veniseră să întâmpine un împărat pământesc, un nou conducător care să-i elibereze de sub stăpânirea romanilor. Într-adevăr, Mântuitorul a venit în lume, a luat trup ca și noi, însă nu pentru a ne elibera de sub vreo stăpânire pământească, ci să ne elibereze din robia păcatului și a morții celei veșnice”.

La sfârșitul Sfintei Liturghii, credincioșii au primit spre a duce la casele lor ramuri de salcie binecuvântate, închipuind stâlpările de finic ridicate de mulțimea care a stat în întâmpinarea Mântuitorului la Intrarea Sa în Ierusalim.


GALERIE FOTO