Punerea pietrei de temelie a noii biserici a Schitului „Sfântul Ierarh Nectarie” din localitatea Nandru

EPDH_05.04.2015-194Astăzi, 5 aprilie 2015, de praznicul Intrării Domnului în Ierusalim, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și Hunedoarei, a pus piatra de temelie a noii biserici cu hramul „Sfântul Ierarh Nectarie” din cadrul Schitului „Sfântul Ierarh Nectarie” din localitatea Nandru, județul Hunedoara.

Schitul „Sfântul Ierarh Nectarie” este unul dintre cele mai noi așezăminte monahale din cuprinsul județului Hunedoara, el luând ființă în urmă cu doi ani, prin strădaniile Preacuviosului Părinte Stareț Nifon, cel care, prin mila lui Dumnezeu și prin implicarea oamenilor de bună credință, a reușit să clădească un așezământ frumos, ce va fi încununat, cu ajutorul Domnului, de ridicarea unei biserici de zid cu hramul ocrotitorului schitului, „Sfântul Ierarh Nectarie”.

În fața mulțimii de credincioși prezentă la slujba punerii pietrei de temelie a bisericii, Preasfințitul Părinte Gurie a reafirmat necesitatea construirii de noi lăcașuri de cult, prin faptul că în mijlocul Bisericii sunt conservate și promovate valorile autentice ale culturii și tradiției, ea folosind de secole drept centru de educație și de păstorire duhovnicească a credincioșilor săi.

La finalul slujbei, credincioșii au fost stropiți cu apă sfințită și au primit în dar câte o iconiță.


GALERIE FOTO