Drumul crucii în orașul Lupeni

EPDH_10.04.2015-Drumul Crucii-11Astăzi, 10 aprilie 2015, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și Hunedoarei, a participat, alături de un ales sobor de slujitori ai altarului, la Drumul Crucii, procesiune organizată în orașul Lupeni din județul Hunedoara.

Drumul Crucii reprezintă o reiterare a drumului parcurs de Mântuitorul spre Golgota, purtându-și în spate Crucea, și amintește oamenilor măsura dragostei lui Dumnezeu față de ei, iar cel mai de preț răspuns al omului la dragostea nemăsurată a lui Dumnezeu față de el este tocmai urmarea și asumarea pătimirilor Domnului nostru Iisus Hristos.

În cuvântul de învățătură rostit la finalul slujbei premergătoare procesiunii, Preasfințitul Părinte Gurie a amintit mulțimii de credincioși prezentă de necesitatea asumării de fiecare dintre noi al acestui drum al crucii, a acestei căi spre mântuire și a dat drept exemplu pe Simon din Cirene, cel căruia i S-a dat a duce și el Crucea Mântuitorului, amintind astfel de faptul că fiecare dintre noi trebuie să participăm la Crucea lui Iisus, la Viața, Răstignirea și Moartea Sa spre a ne bucura și de Învierea Sa.


GALERIE FOTO