„Micii artişti” premiaţi la Dobra

EPDH - 15.04.2015Cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Gurie, Episcopul Devei şi Hunedoarei, s-a desfăşurat azi, 14 aprilie 2015, la Parohia Ortodoxă Dobra, cea de-a IV-a ediţie a concursului “ÎNVIEREA DOMNULUI. BUCURIE PREASFÂNTĂ PENTRU TOŢI CREŞTINII”.

Aşa cum s-a obişnuit de patru ani, cu ocazia Sărbătorilor de Paști, elevii talentaţi din Dobra sunt premiaţi pentru creaţiile artistice şi lucrările literare care vestesc venirea marii sărbători a Învierii Domnului.

Continuând tradiţia, aproximativ 40 de copii de toate vârstele, cadre didactice şi părinţi, au fost prezenţi în data de 14 aprilie la Biserica Ortodoxă din Dobra, unde a avut loc cea de-a IV-a ediţie a concursului intitulat „Învierea Domnului. Bucurie preasfântă pentru toţi creştinii“, la care au participat atât elevii din clasele I-VIII, cât şi preşcolarii de la grădiniţa din Dobra, repartizaţi pe categorii de vârste. Cu sprijinul preotului paroh  Emanuel Inişca, toate lucrările elevilor au putut fi expuse în Biserica Parohiei pe tot parcursul sărbătorilor Pascale.

În cadrul concursului, elevii şi-au folosit imaginaţia desenând pe sticlă sau pe planşe, conform temei „Tradiţii Pascale“, iar eforturile celor mai talentaţi şi inventivi elevi nu au rămas nerăsplătite. Astfel, organizatorii evenimentului: Școala Gimnazială Dobra, în parteneriat cu Biserica Ortodoxă şi Primăria Dobra au oferit  premii constând în diplome, bani şi dulciuri. Premiile au fost acordate pentru locurile 1, 2 şi 3, iar organizatorilor le-au fost oferite Diplome de Excelenţă.

Mulţumiri Bunului Dumnezeu, Preasfinţitului Părinte Gurie, Episcopul Devei şi Hunedoarei, cadrelor didactice implicate, Parohiei Ortodoxe Dobra, Primăriei Dobra şi sponsorului Bivaria Group.

Profesor de religie: Mircea Baba