Semnarea contractului de finanțare pentru implementarea proiectului „D.A.R. – Dăruiește, Ajută, Respectă”

Episcopia Ortodoxă Română a Devei și Hunedoarei, în calitate de beneficiar al proiectului „D.A.R. – Dăruiește, Ajută, Respectă”, derulat în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Hunedoara, anunță semnarea contractului de finanțare pentru începerea implementării proiectului.

Proiectul „D.A.R. – Dăruiește, Ajută, Respectă” are ca obiectiv general creșterea cu 200 a numărului de persoane menținute și reintegrate în educația obligatorie prin elaborarea și aplicarea de metode și instrumente specifice educației remediale de tip A doua șansă la nivelul comunității locale precum și prevenirea și combaterea abandonului școlar și reintegrarea socială a 800 de copii aflați în dificultate, cu vârste între 5 și 16 ani.