Sărbătoarea hramului la Schitul Măgura

EPDH - Schimbarea la Fata - 06.08.2015-1

Joi, 6 august 2015, schitul cu hramul „Schimbarea la Față” din localitatea Măgura, județul Hunedoara, s-a bucurat, de sărbătoarea hramului, de vizita și slujirea Înaltpreasfințitului Părinte Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, cel care a oficiat slujba Sfintei Liturghii, înconjurat fiind de un sobor de preoți și diaconi.

În cuvântul de învățătură rostit cu prilejul hramului, Înaltpreasfințitul Părinte Teodosie le-a vorbit credincioșilor prezenți despre darurile ce se revarsă asupra celor care primesc cu credință învățătura mântuitoare a Domnului nostru Iisus Hristos, așa precum Sfinții Apostoli Petru, Iacob și Ioan s-au învrednicit de vederea slavei dumnezeiești prin tăria credinței lor.

După Sfânta Liturghie, credincioșii prezenți au participat la agapa frățească pregătită cu multă râvnă de către maicile schitului.


GALERIE FOTO