Slujire arhierească în biserica „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” a parohiei Spermezeu din județul Bistrița-Năsăud

20150830_143308Duminică, 30 august 2015, la invitația Preasfințitului Părinte Macarie, Episcopul Europei de Nord și cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Andrei, Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și Hunedoarei, a săvârșit slujba Sfintei Liturghii în biserica „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” din parohia Spermezeu, protopopiatul Beclean, județul Bistrița-Năsăud.
În cuvântul de învățătură, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și Hunedoarei, le-a vorbit credincioșilor prezenți despre pilda lucrătorilor celor răi, pericopă evanghelică ce s-a citit astăzi la Sfânta Liturghie, îndemnându-i să fie înțelepți chivernisitori ai darurilor lui Dumnezeu spre dobândirea Împărăției Cerurilor și mărturisitori ai valorilor autentic morale și culturale ale Bisericii.
La finalul Sfintei Liturghii, Preasfințitul Părinte Macarie, Episcopul Europei de Nord, în calitate de gazdă, fiind fiu al comunei Spermezeu, a mulțumit tuturor celor prezenți la această sărbătoare a satului, îndemnându-i să fie la fel de conștiincioși în propășirea dreptei credințe și a tradițiilor Sfintei noastre Biserici.


GALERIE FOTO