Întâmpinarea Moaștelor Sfântului Grigorie Decapolitul la Deva

Sâmbătă, 12 septemrie 2015, la invitația Preasfințitului Părinte Gurie, Episcopul Devei și Hunedoarei, și cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, Sfintele Moaște ale Sfântului Grigorie Decapolitul au ajuns în cetatea Devei, fiind așezate spre închinare în incinta Catedralei Episcopale „Sfântul Ierarh Nicolae și Sfinții Apostoli Petru și Pavel”.
După ce, acum două zile, Sfintele Moaște ale Sfântului Grigorie Decapolitul au poposit în Petroșani, iar în urmă cu o zi în Hunedoara, iată că în cea de-a treia zi a pelerinajului lor în Episcopia Devei și Hunedoarei a rânduit Bunul Dumnezeu să ajungă în Deva, la Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae”, unde au fost întâmpinate de Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și Hunedoarei, și de Preasfințitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei, înconjurați fiind de un sobor de preoți și diaconi și alături de numeroși credincioși veniți să aducă cinstire Sfântului Grigorie Decapolitul.
Soborul de ierarhi, preoți și diaconi și poporul dreptcredincios au înconjurat apoi Catedrala Episcopală, însoțind în procesiune racla cu Sfintele Moaște ale Sfântului Grigorie Decapolitul, care au fost așezate apoi la locul de închinare spre a fi cinstite de credincioși.
Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și Hunedoarei, în cuvântul de întâmpinare al delegației conduse de Preasfințitul Părinte Emilian Lovișteanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului, a adresat un cuvânt de mulțumire în special Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române și Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, pentru binecuvântarea de a încredința venirea Moaștelor Sfântului Grigorie Decapolitul în eparhia hunedoreană. De asemenea, Preasfinția Sa a mulțumit Preasfințitului Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei, pentru bucuria de fi în mijlocul credincioșilor hunedoreni la venirea Sfintelor Moaște și Preasfințitului Părinte Emilian Lovișteanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului, pentru osteneala depusă în a însoți Sfintele Moaște în acest minunat pelerinaj al lor în Episcopia Devei și Hunedoarei.
În cuvântul de învățătură, Preasfințitul Părinte Emilian Lovișteanul le-a vorbit credincioșilor prezenți despre pătimirile Sfântului Grigorie Decapolitul și despre atitudinea sa fermă în apărarea credinței strămoșești în fața ereziilor iconoclaste din timpul vieții sale, fiind pregătit în orice clipă să-și dea viața pentru demnitatea și păstrarea neclintită a dreptei credințe.
Toți credincioșii prezenți au putut apoi să se închine în pace și liniște la Sfintele Moaște ale Sfântului Grigorie Decapolitul, fiind încredințați de binecuvântarea și de mijlocirile Sfântului în viața lor duhovnicească.


GALERIE FOTO