Oră deschisă de Religie la Colegiul Național „Aurel Vlaicu” din Orăștie


20160303_122221Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, în data de 3 martie 2016 a avut loc, în sala festivă a Colegiului Național Aurel Vlaicu din Orăștie, o Oră deschisă de Religie, la care au participat trei clase de elevi de liceu și de gimnaziu, profesorii de religie din Orăștie și Geoagiu, părintele protopop al Orăștiei, Călin Mihuț, preoți din Orăștie și profesori de alte specialități ai colegiului. Din partea Episcopiei Devei și Hunedoarei au participat părintele Radu Trifon, consilier eparhial pentru învățământ, părintele Gabriel Basa, inspector școlar pentru disciplina religie și părintele Narcis Terchet, referent de specialitate pentru învățământ.

Ora de religie s-a desfășurat într-un mod interactiv, non-formal, cu jocuri de relaționare și cunoaștere, a avut ca temă principală de discuție PRIETENIA, a fost coordonată de către doamna profesoară Narcisa Grădinescu, care s-a îngrijit de întreaga desfășurare a acesteia și a fost punctată de câteva cântece din muzica folk, având ca temă prietenia, interpretate de doi elevi ai colegiului.

Manifestarea s-a dorit a fi prima dintr-o serie de evenimente asemănătoare, care se vor desfășura în fiecare oraș al județului pe parcursul acestui an școlar, acestea fiind înscrise în tematica Anului omagial al educației religioase pentru tineret.

Pr. Radu Trifon


GALERIE FOTO