Canonul cel Mare al Sfântului Andrei Criteanul în parohia „Sfânta Muceniță Varvara” din Petroșani


EPDH - 16.03.2016b-1În seara zilei de miercuri, 16 martie 2016, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a slujit în biserica „Sfânta Muceniță Varvara” din Petroșani, acolo unde a săvârșit slujba Canonului celui Mare al Sfântului Andrei Criteanul, în cadrul Pavecerniței Mari.

În aceeași seară, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit slujba priveghiului pentru tânărul Radu Sienerth, ultima victimă a incendiului petrecut în clubul Colectiv din București. Trupul neînsuflețit al tânărului originar din Petroșani a fost depus la parohia „Sfântul Proroc Ilie Tesviteanul” din localitatea natală. Radu Sienerth studia la Facultatea de Științe Economice (ASE) din București, secția Marketing, fiind un student cu rezultate excepționale și cu o mulțime de preocupări în domeniu, participând și la un program de Internship al Guvernului României, unde a și făcut practică în cadrul Ministerului Economiei.


GALERIE FOTO

Această prezentare necesită JavaScript.