Școala Altfel în localitatea Vața de Jos


Picture 011În cadrul parteneriatului pe care Parohia Ortodoxă Română „Sfântul Ierarh Nicolae” din Vaţa de Jos l-a încheiat şi în acest an cu Şcoala Generală din aceeaşi localitate, în data de 20 aprilie, la orele dimineţii, copiii claselor I-IV au venit la biserică însoţiţi de cadrele didactice pentru a se împărtăşi din bogăţia harică a Ortodoxiei. PC preot Adrian Mager, parohul bisericii, le-a vorbit despre însemnătatea luminatului praznic al Învierii Domnului, plecând de la explicarea pe înţelesul celor mici a icoanei acestei sărbători. Ca răspuns la această vizită, părintele paroh va fi invitatul şcolii din Vaţa de Jos, unde, ajutat de un bogat material intuitiv, le va vorbi elevilor despre însemnătatea şi rolul Bisericii în viaţa creştinului, demers care s-a bucurat şi în anii trecuţi de un real succes.