Sfântul Ierarh Antim Ivireanul, model şi pentru tinerii din Orăştie


SAMSUNG CSC

Anul 2016 este un prilej de a aprofunda şi de a medita la personalitatea complexă a Sfântului Ierarh Martir Antim Ivireanul, la împlinirea a 300 de ani de la moartea sa martirică. În Eparhia noastră, Protopopiatul Ortodox Român din Orăştie deţine un valoros tezaur cultural, adăpostind o parte însemnată a cărţilor vechi de cult folosite în trecut în parohii, precum şi icoane vechi pictate pe sticlă sau pe lemn. Aici se găsesc câteva cărţi valoroase apărute sub directa îngrijire a acestui ierarh cărturar şi tipograf.

         În perioada 17-18 mai, s-a desfăşurat la Orăştie acţiunea „Sfântul Ierarh Martir Antim Ivireanul – un model mereu actual”, ca urmare a parteneriatelor dintre Protopopiatul Ortodox Român Orăştie şi cele două şcoli liceale din acest municipiu: Liceul Tehnologic „Nicolaus Olahus” şi Colegiul Naţional „Aurel Vlaicu”. Astfel, PC Preot Călin Mihuţ, protopopul ortodox al Orăştiei, şi a PC Preot David Totu, secretarul Oficiului protopopesc, au făcut o vizită tinerilor din cele două instituţii de învăţământ, unde au prezentat viaţa şi activitatea Sfântului Ierarh Antim, elevilor aflaţi sub coordonarea profesorilor de Religie: Laurenţiu Borca şi Narcisa Grădinescu. În prezentarea activităţii tipografice, s-au folosit tipăriturile păstrate în depozitul de carte şi icoană veche de la Orăştie: Evanghelia (1697), Apostolul (1706), Penticostarul (1745) şi Biblia Sfântului Ierarh Andrei Şaguna (1856).

         La final, elevii au fost provocaţi să pună întrebări şi să-şi prezinte propriile lor gânduri despre activitatea Sfântului Antim, rămânând impresionaţi atât de curajul mărturisitor al acestuia cât şi de cărţile vechi pe care au avut ocazia să le cerceteze.

Terchet Narcis