Îndemn la rugăciune pentru cei afectați de inundații în județul Hunedoara


Ploile abundente căzute în ultimele zile în județul Hunedoara au produs inundații de proporție, provocând imense pagube credincioșilor din numeroase localități ale județului, în special în zonele limitrofe municipiului Hunedoara, respectiv zona Nandrului și localitatea Peștișu Mare, fiind necesară chiar intervenția pompierilor pentru evacuarea localnicilor din calea apelor.
Episcopia Devei și Hunedoarei își exprimă compasiunea față de cei aflați în suferință și îndeamnă clerul și poporul credincios să dea dovadă de solidaritate față de cei afectați de inundații și să invoce în rugăciunile lor mila lui Dumnezeu pentru încetarea ploilor. Îl rugăm pe Bunul Dumnezeu să dăruiască putere, înțelepciune și ajutor tuturor celor aflați în necaz!