Hramul schitului „Sfântul Nifon, Patriarhul Constantinopolului” – Băița din județul Hunedoara


man0061591Joi, 11 august 2016, Preasfinţitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, împreună cu Preasfinţitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și al Harghitei, au săvârșit Sfânta Liturghie în biserica Schitului cu hramul „Acoperământul Maicii Domnului și Sfântul Ierarh Nifon”- Băiţa, judeţul Hunedoara, cu prilejul hramului acestuia.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și al Harghitei, le-a vorbit credincioșilor prezenţi despre darul minunat pe care îl primesc sfinții, casnicii lui Dumnezeu, cei care și-au închinat viața lui Hristos și ne devin nouă pildă și model de urmat în viața noastră duhovnicească spre a dobândi cununa veșniciei în Împărăția lui Dumnezeu.

La finalul Sfintei Liturghii, Preasfinţitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a mulțumit atât Preasfințitului Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și al Harghitei, pentru bucuria de a coliturghisi la hramul schitului hunedorean, cât și tuturor celor prezenți, îndemnându-i pe credincioși să fie următori Sfântului Nifon în năzuinţele lor spre mântuire, luându-l drept pildă de smerenie și de îndelungă răbdare și chemându-l în rugăciunile lor ca să fie mijlocitor pentru ei în faţa Mântuitorului nostru Iisus Hristos.


GALERIE FOTO