Concert simfonic extraordinar la Deva


EPDH - 02.10.2016 - Cvartet transilvanean-3Cu binecuvântarea și în prezența Preasfințitului Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei și a Preasfințitului Părinte Emilian Lovișteanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului, duminică, 2 octombrie 2016, în Sala Teatrului de Artă din Deva a avut loc un concert simfonic extraordinar susținut de renumita orchestră de cameră ,,Cvartetul Transilvănean” din Cluj-Napoca. Concertul face parte din suita de concerte intitulate generic Festival Clasic de Toamnă ,,Magna Curia”, organizat de Centrul Cultural ,,Drăgan Muntean” Deva, în parteneriat cu Primăria Municipiului Deva și Episcopia Devei și Hunedoarei.

Domnul Alexandru Gruian, directorul Centrului Cultural ,,Drăgan Muntean” Deva a mulțumit Episcopiei Devei și Hunedoarei, în mod deosebit Preasfințitului Părinte Gurie, pentru excelenta colaborare de peste 2 ani de zile în domeniul culturii, amintind seriile de manifestări cultural-religioase în care Episcopia Devei și Hunedoarei și Centrul Cultural ,,Drăgan Muntean” Deva au fost partenere și colaboratoare.

Recitalul a fost unul de excepție, la final cei patru interpreți fiind răsplătiți cu îndelungi aplauze, pentru prestația și ținuta concertistică extraordinară.


GALERIE FOTO