Duminica a XIX-a după Rusalii în Episcopia Devei și a Hunedoarei


EPDH - 02.10.2016 - Slujire Catedrala-6Duminică, 2 octombrie 2017, Preasfinţitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae și Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva, înconjurat fiind de către un ales sobor de preoți și diaconi.

În cuvântul de învățătură, Preasfinţitul Părinte Gurie le-a vorbit credincioșilor despre înțelesul duhovnicesc al pericopei evanghelice citită în cadrul Sfintei Liturghii, grija față de aproapele, facerea de bine și iubirea vrăjmașilor constituind elementele de identitate ale creștinului. Noutatea pe care o aduce venirea Mântuitorului nostru Iisus Hristos în lume o reprezintă tocmai această iubire desăvârșită, iar cei care urmează această cale a dragostei dezinteresate și a iubirii milostive față de toți oamenii, fie ei și cuprinși de duhul vrăjmășiei, nu fac altceva decât să asculte cuvântul Mântuitorului și să devină „fii ai Celui Preaînalt” și moștenitori vrednici ai Împărăției lui Dumnezeu.

La final, Preasfinția Sa a binecuvântat pe toți cei prezenți și i-a îndemnat să rămână fideli următori și ascultători Mântuitorului nostru Iisus Hristos în calea lor spre curățirea de păcate și  mântuirii sufletelor.


GALERIE FOTO