Hirotesie întru duhovnici în Episcopia Devei și Hunedoarei


EPDH - 10.10.2016 - Hirotesie duhovnici-3Luni, 10 octombrie 2016, Preasfinţitul Părinte Gurie, Episcopul Devei şi al Hunedoarei, a săvârșit hirotesia întru duhovnici a șase noi slujitori ai Altarului Bisericii lui Hristos: preacucernicul părinte Alexandru Popa, preot slujitor la Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae și Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva, preacucernicul părinte Adrian Pantea Crișan, preotul parohiei „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din localitatea Visca, protopopiatul Deva, preacucernicul părinte Marian Cirebea, preotul parohiei „Sfântul Ierarh Nicolae” din localitatea Subcetate, protopopiatul Hațeg, preacucernicul părinte Marius Mihai Stănilă, preotul parohiei „Adormirea Maicii Domnului” din localitatea Luncani, protopopiatul Hațeg, preacucernicul părinte Daniel Ilie Perța Găulea, preotul parohiei „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” din localitatea Ștei, protopopiatul Hațeg și preacucernicul părinte Ioan Marian Costea, preotul parohiei „Pogorârea Sfântului Duh” din localitatea Peșteana, protopopiatul Hațeg/

La finalul slujbei, Preasfinţia Sa a oferit în dar preacucernicilor părinţi câte o cruce din lemn şi câte un molitfelnic, pentru ca aceştia să le folosească în noua misiune ce le-a fost încredinţată.


Această prezentare necesită JavaScript.