Slujire arhierească în parohia „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” și „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” din Deva


EPDH_26_10_2016_Slujire_Deva_V-6Miercuri, 26 octombrie 2016, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a slujit în mijlocul credincioșilor parohiei „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” și „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” din Deva, înconjurat fiind de către un sobor de preoți și diaconi.

În cuvântul de învățătură, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, le-a vorbit celor prezenți despre vitejia și bărbăția pe care sfinții, de-a lungul veacurilor, au demonstrat-o în apărarea dreptei credințe și în mărturisirea Domnului nostru iisus Hristos, chiar dacă acest curaj a însemnat pentru mulți moarte martirică, ca și pentru Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, prăznuit astăzi de către Biserica noastră dreptmăritoare. A fi un creștin autentic, a mai precizat Preasfinția Sa, implică nu numai o prezență în Biserică, ci și o implicare activă și o conștiință mărturisitoare, spre a păzi în permanență sufletul curat și a-l pregăti pentru dobândirea Împărăției Celei de Sus.

La final, preacucernicul părinte paroh Dumitru Diniș, consilier social în cadrul Episcopiei Devei și Hunedoarei, a adresat un cuvânt de mulțumire atât Preasfințitului Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, pentru bucuria prilejuită de prezența Preasfinției Sale în mijlocul comunității devene, cât și tuturor credincioșilor prezenți la acest moment festiv din viața parohiei „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” și „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” din Deva.


GALERIE FOTO