Binecuvântare de lucrări în filia „Învierea Domnului” din localitatea Fintoag – județul Hunedoara


EPDH_05_11_2016_Binecuvantare_Fintoag-30Sâmbătă, 5 noiembrie 2016, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, s-a aflat în mijlocul credincioșilor filiei „Învierea Domnului” din localitatea Fintoag – parohia Lăpugiu de Jos, protopopiatul Deva, județul Hunedoara, unde a săvârșit o slujbă de binecuvântare a lucrărilor de înfrumusețare a bisericii din localitate, urmată de Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, alături de un ales sobor de preoți și diaconi și în prezența a numeroși credincioși veniți să participe la bucuria comunității hunedorene.

În cuvântul de învățătură rostit cu acest prilej, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, le-a vorbit celor prezenți despre comoara reprezentată de biserică, căci în cadrul ei oamenii primesc cele mai de preț daruri, prin Tainele de care se împărtășesc prin participare la slujbele săvârșite într-însa. Prezența harică a Domnului nostru Iisus Hristos se manifestă pretutindeni, însă deplinătatea ei poate fi câștigată doar în sânul bisericii, acolo unde creștinul se întâlnește personal cu Hristos în Taina Sfintei Euharistii, a mai precizat Preasfinția Sa.

La momentul potrivit din cadrul Sfintei Liturghii, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit hirotesia întru iconom a părintelui Cornel Bucovicean și întru sachelar a părintelui paroh Alexandru Popescu, felicitându-i astfel pentru bogata lor activitate pastoral-misionară.

După Sfânta Liturghie, la recomandarea părintelui paroh Alexandru Popescu, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a înmânat mai multe gramate de mulțumire celor implicați în lucrările de restaurare și înfrumusețare a bisericii „Învierea Domnului” a filiei Fintoag din cadrul parohiei Lăpugiu de Jos, protopopiatul Deva, județul Hunedoara.


GALERIE FOTO