Duminica a XXXII-a după Rusalii la Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae și Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva


EPDH_15.01.2017_Duminica XXXII-a dupa Rusalii_Catedrala-31Duminică, 22 ianuarie 2017, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala Episcopală „Sfântul ierarh Nicolae și Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva, înconjurat fiind de către un sobor de preoți și diaconi.

În cuvântul de învățătură rostit cu acest prilej, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, le-a vorbit credincioșilor prezenți despre înțelesul duhovnicesc al pericopei evanghelice citită astăzi la Sfânta Liturghie, vameșul Zaheu reprezentând un model de nădejde și de lucrare a dragostei lui Dumnezeu. Fiecare creștin are sădită în propria conștiință chemarea de a-L urma pe Hristos, însă momentul împlinirii acestei chemări vine doar în urma unei căutări sincere, pline de credință și de rugăciune a Tainelor lui Dumnezeu, asemenea vameșului Zaheu care își recunoaște starea de păcătoșenie, Îl caută pe Hristos și Hristos Îl găsește pe el, se căiește de păcatele sale și astfel primește binecuvântare și iertare. De asemenea, Preasfinția Sa i-a îndemnat pe toți cei prezenți să rămână statornici în credință, prin fapte bune, rugăciune și păzirea poruncilor lui Dumnezeu.

La final, Preasfințitul Părinte Gurie a binecuvântat pe toți cei prezenți la Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie.


GALERIE FOTO