Praznicul Întâmpinării Domnului în Episcopia Devei și a Hunedoarei


EPDH_02.02.2017_Slujire Balata-15Joi, 2 februarie 2017, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în biserica „Sf. Irodion de la Lainici” și „Sf. Doctori fără de arginți Cosma și Damian” a Schitului Bălata din județul Hunedoara.

În cuvântul de învățătură, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a vorbit despre așteptarea plină de credință și de răbdare a Dreptului Simeon, cel care a dobândit cel mai de preț lucru pe care un om îl poate câștiga, întâlnirea cu Domnul nostru Iisus Hristos. De asemenea, ierarhul hunedorean i-a îndemnat pe cei prezenți să fie statornici în rugăciunile lor, așteptând cu multă smerenie și răbdare binefacerile pe care Dumnezeu le trimite necontenit celor care împlinesc poruncile Evangheliei Sale.

La final, Preasfințitul Părinte Gurie a binecuvântat pe credincioșii prezenți la Sfânta Liturghie.


GALERIE FOTO