A treia zi din Postul Mare la Catedrala Episcopală „Sf. Ier. Nicolae” și „Sf. Ap. Petru și Pavel” din Deva. Preasfințitul Părinte Gurie a săvârșit Liturghia Darurilor mai înainte sfințite


Miercuri, 1 martie 2017, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a slujit la Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva, unde a săvârșit Liturghia Darurilor mai înainte sfințite, înconjurat fiind de către un sobor de preoți și diaconi.

Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, în cuvântul de învățătură, a amintit despre taina cea mare a Învierii Domnului nostru Iisus Hristos, taină la care fiecare dintre noi este chemat să fie părtaș. De aceea, postul ne este prilej de pocăință și de rugăciune, spre a ne pregăti pentru întâlnirea cu Hristos cel Înviat.


GALERIE FOTO