Drumul crucii la Lupeni | Preasfințitul Părinte Gurie s-a aflat în mijlocul credincioșilor din Valea Jiului


EPDH_14.04.2017_Drumul Crucii_Lupeni-24Vineri, 14 aprilie 2017, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a participat, alături de un ales sobor de slujitori ai altarului, la Drumul Crucii, procesiune organizată în orașul Lupeni din județul Hunedoara.

Drumul Crucii reprezintă o reiterare a drumului parcurs de Mântuitorul spre Golgota, purtându-și în spate Crucea, și amintește oamenilor măsura dragostei lui Dumnezeu față de ei, iar cel mai de preț răspuns al omului la dragostea nemăsurată a lui Dumnezeu față de el este tocmai urmarea și asumarea pătimirilor Domnului nostru Iisus Hristos.

În cuvântul de învățătură rostit cu această ocazie, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a amintit mulțimii de credincioși prezentă de necesitatea asumării de fiecare dintre noi al acestui drum al crucii, a acestei căi spre mântuire și a dat drept exemplu pe Simon din Cirene, cel căruia i S-a dat a duce și el Crucea Mântuitorului, amintind astfel de faptul că fiecare dintre noi trebuie să participăm la Crucea lui Iisus, la Viața, Răstignirea și Moartea Sa spre a ne bucura și de Învierea Sa.


GALERIE FOTO