Sesiunea județeană de comunicări științifice la disciplina Religie


EPDH_06.06.2017_Sesiune Comunicari Baita-5Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a avut loc marți, 6 iunie 2017, Sesiunea județeană de referate și comunicări științifice la disciplina Religie, sub genericul „Mărturii ale dreptei credințe – icoanele și martirii creștinătății”. Manifestarea s-a desfășurat în contextul Anului omagial al iconarilor şi pictorilor bisericeşti şi Anul comemorativ Justinian Patriarhul şi al apărătorilor Ortodoxiei în timpul comunismului în Patriarhia Română și s-a derulat în localitatea hunedoreană Băița. Evenimentul a debutat cu oficierea unei slujbe de Te Deum în biserica satului Băița, de către P.C. Părinte Radu Trifon, consilier eparhial pentru învățământ și activități cu tineretul, P.C. Părinte profesor dr. Gabriel Basa, inspector școlar pentru disciplina Religie, și P.C. Părinte Aurel Moga, preotul paroh din Băița. Părintele Radu Trifon a transmis mesajul de binecuvântare al Preasfințitului Părinte Episcop Gurie și a subliniat importanța comemorării înaintașilor noștri, apărători ai credinței ortodoxe. De asemenea, i-a felicitat pe toți cei 42 de elevi participanți la această sesiune de comunicări, împreună cu cei 16 preoți și profesori îndrumători, îndemnându-i să rămână în statornicia credinței, dar mai ales în dragostea Lui Hristos. La rândul său, părintele inspector Gabriel Basa a mulțumit tuturor celor prezenți pentru implicare, pentru seriozitate, dar mai ales pentru faptul că, la rândul lor, au ales să lucreze ca mărturisitori ai ortodoxiei într-o lume tot mai secularizată.

Manifestarea a continuat cu prezentarea lucrărilor pregătite pentru această întâlnire, susținere care a avut loc la Școala Gimnazială din Băița, al cărui spațiu a fost pus la dispoziție cu generozitate de către domnul director al acesteia, Crișan Iosif Dorin. Elevii au lucrat pe trei secțiuni, conform vârstei lor: secțiunea I – clasele V-VI, secțiunea II – clasele VII-VIII și secțiunea III – clasele IX-XII. De asemenea, și profesorii de religie au avut o secțiune dedicată lor, în care și-au prezentat referatele. Toate lucrările prezentate, atât de elevi cât și de cadrele didactice, au avut un mare impact și s-au bucurat de aprecieri unanime. La final, toți participanții au primit premii și mențiuni.


GALERIE FOTO