Spectacolul de teatru „MĂRTURISITORII” în cadrul „Zilelor credinței şi culturii la Deva”


EPDH_24.06.2017_Piesa de teatru Mărturisitorii-13Cu binecuvântarea și în prezenţa Preasfinţitului Părinte Gurie, Episcopul Devei şi al Hunedoarei, sâmbătă, 24 iunie 2017, a debutat la Deva manifestarea religios-culturală intitulată „Zilele credinței și culturii”, ediţia a IV-a, în Sala Teatrului de Artă din Deva, care a fost gazda unui spectacol de teatru excepțional, susținut de compania teatrală Civic Art CvM din București, intitulat „MĂRTURISITORII”.

În anii ce au trecut, actorii Companiei de Teatru „Civic Art” din Bucureşti au adus în faţa publicului din Deva personaje ce se constituie în repere ale neamului românesc: Ana şi Meşterul Manole, Maria şi Constantin Brâncoveanu, boierii Constantin şi Toma Cantacuzino şi, nu în ultimul rând, Sfântul Ierarh Antim Ivireanul.

În seara de 24 iunie 2017, urmând calendarul cultural şi spiritual hotărât de Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, actorii Cristina Moldoveanu, Adrian Anghel, Denis Gagiu, Dan Apăvăloaie, Larisa Enache şi Marian Ciripan, ne-au înfăţişat o impresionantă pagină din istoria poporului nostru. Mulţi dintre cei prezenţi în sală nu au citit această pagină în cărţile de istorie, alţii poate au auzit de ea, iar unii dintre ei poate chiar au trăit-o din plin. Ni s-a amintit în această seară despre perioada anilor 1947-1964, vremuri când în ţara noastră se încerca instaurarea puterii comuniste. Nu ştim dacă noi, românii, am trăit cu adevărat în comunism, ştim doar că mulţi dintre fraţii noştri s-au jertfit pentru credința noastră ortodoxă, pentru pământul nostru strămoşesc, luptând până la sacrificiu împotriva ciumei roşii. Spectacolul s-a dorit a fi un omagiu adus celor care au pătimit în închisorile comuniste apărând ortodoxia, şi în egală măsură, întregului popor român care a supravieţuit acelei crunte perioade. Actorii au mulţumit gazdelor, Teatrul de Artă din Deva, organizatorilor, Episcopia Devei şi Hunedoarei, închinându-se cu smerenie binecuvântării Preasfinţitului Părinte Gurie, Episcopul Devei şi al Hunedoarei.

Manifestările prilejuite de cea de-a patra ediție a Zilelor Credinței și Culturii la Deva continuă astfel:

Duminică, 25 iunie 2017, începând cu ora 19:00, la sala Teatrului de Artă din Deva va avea loc un „Concert de muzică veche românească”, susținut de formația vocal-instrumentală TREI PARALE din București.

Luni, 26 iunie 2016, începând cu ora 18:00, la sala Teatrului de Artă din Deva va avea loc o conferință extraordinară, intitulată „Biserica din cetate. Argumentul citadin al credinței”, susținută de domnul Theodor Baconschi.

Marți, 27 iunie 2017, ora 17:00, la sala Spiru Haret a Inspectoratului Școlar Județean Hunedoara din Deva, str. Gh. Barițiu nr. 2, va avea loc deschiderea festivă a simpozionului teologic internațional Slujire – mărturisire – pătimire în Biserica Lui Hristos.

Joi, 29 iunie 2017, în ziua de prăznuire a Sfinţilor Apostoli Petru şi Pavel, începând cu ora 9:30, la Catedrala Episcopală din Deva, se va săvârşi Sfânta Liturghie Arhierească cu ocazia celui de-al doilea hram al acesteia.

Accesul publicului la manifestările prilejuite de Zilele Credinței și Culturii la Deva este liber.


GALERIE FOTO