Taina Sfântului Maslu la Fața Roșie – parohia Bătrâna


Maslu Fata Rosie 2Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, sâmbătă, 24 iunie 2017, de sărbătoarea Nașterii Sfântului Proroc Ioan Botezătorul, în cătunul Fața Roșie – parohia Bătrâna, Protopopiatul Deva – a fost săvârșită Taina Sfântului Maslu de către un sobor de preoți și diaconi, în frunte cu precuviosul părinte arhimandrit Andrei Coroian, Consilier catehetic și de misiune la Centrul Eparhial din Deva.

La slujbă au participat și credincioși din cătunele Piatra și Răchițeaua, aparținătoare aceleiași parohii, localități grav afectate în ultimii ani de fenomenul depopulării.

În cuvântul de învățătură rostit cu acest prilej, preacuviosul părinte arhimandrit Andrei a vorbit despre viața și activitatea Sfântului Proroc Ioan Botezătorul, Înaintemergătorul Domnului, a cărui naștere este prăznuită în această zi.


GALERIE FOTO