Conferință teologică susținută de domnul Teodor Baconschi în cadrul „Zilelor credinţei şi culturii la Deva”


EPDH_26.06.2017_Conferinta Teodor Baconschi-1Luni, 26 iunie 2017, cu binecuvântarea şi în prezenţa Preasfinţitului Părinte Gurie, Episcopul Devei şi al Hunedoarei, în Sala Teatrului de Artă din Deva, a avut loc conferința teologică intitulată „Biserica din cetate. Argumentul citadin al credinței”, susținută de domnul Teodor Baconschi.

Diplomat de carieră, ambasador al României la Sfântul Scaun, Ordinul Militar Suveran de Malta și Republica San Marino (1997-2000), Director General în Ministerul Afacerilor Externe (2001-2002), ambasador al României în Republica Portugheză (2002-2004), secretar de stat pentru afaceri globale (MAE, 2004-2006), consilier prezidențial (2006-2007), ambasador al României în Republica Franceză și Principatul de Monaco (2007-2009), Ministru al Afacerilor Externe (2009-2012), domnul Baconschi este si un cunoscut scriitor. Publicații, sub semnătura de autor Teodor Baconsky: Le rire des Pères. Essai sur le rire dans La patristique grecque, Desclée de Brouwer, Paris, 1996 (Râsul Patriarhilor, Anastasia, 1996; Humanitas, 2008); Iacob și îngerul, Anastasia, 1996; Ispita Binelui. Eseuri despre urbanitatea credinței, Anastasia, 1997; Turn înclinat. Fragmente de arheologie profetică, Curtea Veche, 1999; Roma caput mundi (împreuna cu Horia Bernea), Humanitas, 2000; Pe ce lume trăim, Editura Pro, 2004; Insula Cetății. Jurnal parizian, Curtea Veche, 2005. Despre necunoscut, Humanitas, 2007; III incursiuni în Cotidianul românesc (ilustrații de Devis Grebu), Curtea Veche, 2009; Bisericile de lemn din Maramureș (album UNESCO), 2010; Sub semnătura Teodor Baconschi: Creștinism și democrație, Curtea Veche, 2011; Legătura de chei. Mărturii diplomatice (În dialog cu Armand Goșu), Curtea Veche, 2013, Facebook. Fabrica de narcisism, Humanitas, 2015.

Conferința din această seară a fost moderată de părintele profesor universitar Vasile Vlad. Domnul Teodor Baconschi a readus în atenția publicului probleme actuale ale creștinismului contemporan, unele dintre ele tratate și în ultima sa carte, Cetatea sub asediu, carte ce a putut fi achiziționată și de publicul prezent în sală. În partea a doua a întâlnirii, invitatul a răspuns întrebărilor venite din partea publicului.

Manifestările prilejuite de cea de a patra ediție a Zilelor Culturii și Credinței la Deva continuă astfel:

Marți, 27 iunie 2017, ora 17:00, la sala Spiru Haret a Inspectoratului Școlar Județean Hunedoara din Deva, str. Gh. Barițiu nr. 2, va avea loc deschiderea festivă a simpozionului teologic internațional Slujire – mărturisire – pătimire în Biserica Lui Hristos.

Joi, 29 iunie 2017, în ziua de prăznuire a Sfinţilor Apostoli Petru şi Pavel, începând cu ora 9:30, la Catedrala Episcopală din Deva, se va săvârşi Sfânta Liturghie Arhierească cu ocazia celui de-al doilea hram al acesteia.

Accesul publicului la manifestările prilejuite de Zilele Culturii și Credinței la Deva este liber.


GALERIE FOTO