Duminica a 8-a după Rusalii | Preasfințitul Părinte Gurie a slujit la Schitul Câmpu lui Neag


EPDH_30.07.2017_Slujire Schit Campu lu Neag-9În Duminica a 8-a după Rusalii, 30 iulie 2017, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie la Schitul „Nașterea Maicii Domnului” de la Câmpu lui Neag, protopopiatul Petroșani, înconjurat de către un sobor de preoți și diaconi.

Cu acest prilej, Preasfinția Sa a rostit și un cuvânt de învățătură în care a vorbit, făcând referire la pericopa evanghelică citită la Sfânta Liturghie, despre îngrijirea lui Dumnezeu față de nevoile oamenilor, dar și despre recunoștința noastră pentru aceasta, pe care trebuie să o arătăm prin rugăciunile de mulțumire pentru toate darurile și binefacerile revărsate asupra noastră. De asemenea, ierarhul hunedorean a îndemnat credincioșii prezenți să înmulțească rugăciunea și faptele bune, mai ales în următoarea perioadă, când intrăm în Postul Adormirii Maicii Domnului.


GALERIE FOTO