Raport Eurostat: România, pe ultimul loc în UE la cheltuieli pentru religie, cultură şi recreație


Potrivit unui raport al Oficiului European de Statistică (Eurostat), România se încadrează pe ultimul loc printre statele Uniunii Europene în ceea ce priveşte cheltuielile din anul 2015 pentru religie, cultură şi recreaţie.

Statul român a cheltuit 97 de euro pe cap de locuitor pentru „recreație, cultură și religie”, potrivit datelor publicate luni, 7 august, de Eurostat. Astfel, ţara noastră a alocat 1,2% din PIB pentru acest segment de interes general. Din acest procent doar 0,1% a fost destinat serviciilor religioase şi altor servicii comunitare.

Datele furnizate de Eurostat cu privire la România sunt următoarele:

  • Protecția mediului – 1% din PIB;
  • Apărare – 1% din PIB;
  • Recreaţie, cultură și religie – 1,2% din PIB;
  • Locuințe și facilitățil comunitare – 1,5% din PIB;
  • Ordine și siguranță publică – 2,3% din PIB;
  • Educație – 3,1% din PIB;
  • Sănătate 4,2% din PIB;
  • Servicii publice generale – 4,8% din PIB;
  • Domeniul economic (5,3% din PIB);
  • Protecția socială (11,5% din PIB).

În 2015, nivelul mediu al cheltuielilor pentru „recreație, cultură și religie” s-a ridicat în UE la valoarea de 299 de euro/locuitor.