Duminica a 12-a după Rusalii | Preasfințitul Părinte Episcop Gurie a slujit în parohia Josani


EPDH_27.08.2017_Slujire Josani-6În Duminica a 12-a după Rusalii, 27 august 2017, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a slujit în biserica „Buna Vestire” a parohiei Josani, protopopiatul Deva, județul Hunedoara, înconjurat de către un sobor de preoți și diaconi.

În cuvântul de învățătură rostit cu acest prilej, Preasfinția Sa, făcând referire la pericopa evanghelică citită în cadrul Sfintei Liturghii, despre întâlnirea tânărului bogat cu Mântuitorul Iisus Hristos, a vorbit despre încercarea noastră permanentă de a nu ne lipi sufletul de bogățiile lumii materiale, ci de a căuta adevărata bogăție, care este în Împărăția lui Dumnezeu.

La momentul potrivit din cadrul slujbei, pentru activitatea pastoral-misionară desfășurată în cadrul parohiei, preotul Nicolae Miclea a fost hirotesit întru iconom.

La final, Preasfințitul Părinte Episcop Gurie, împreună cu soborul slujitor, a săvârșit o slujbă de binecuvântare a casei parohiale din Josani.


GALERIE FOTO