Binecuvântare de lucrări în parohia Gelmar


EPDH_3.09.2017_Slujire Gelmar-14Duminică, 3 septembrie 2017, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit slujba binecuvântării de lucrări a bisericii „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” din parohia Gelmar, protopopiatul Orăștie, județul Hunedoara. După aceasta a urmat oficierea Sfintei Liturghii, împreună cu un sobor de preoți și diaconi.

În cuvântul de învățătură rostit cu acest prilej, Preasfinția Sa a vorbit despre realizarea cu responsabilitate a lucrărilor pe care fiecare dintre noi le avem de făcut, pentru a nu ne asemăna cu lucrătorii cei răi, despre care s-a citit în Sfânta Evanghelie a acestei Duminici, a 13-a după Rusalii.

La momentul rânduit, pentru activitatea pastoral-misionară desfășurată în cadrul parohiei, preotul Constantin Marcel Turdean a fost hirotesit întru sachelar, iar credincioșii implicați mai activ în lucrările de renovare a sfântului locaș au primit gramate de mulțumire.


GALERIE FOTO