Zile de sărbătoare la Ribița și Mănăstirea Crișan


Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, Parohia Ortodoxă Ribița, Mănăstirea Ortodoxă Crișan și Primăria Comunei Ribița organizează, în zilele de 16-17 septembrie 2017, cu prilejul aniversării a 600 de ani de la atestarea bisericii monument istoric „Sfântul Ierarh Nicolae” din Ribița, respectiv a împlinirii a 25 de ani de la reactivarea mănăstirii Crișan (fostă Vaca), o manifestare cultural-duhovnicească, menită să puncteze importanța celor două străvechi așezăminte ecleziastice, în trecut și astăzi.

Programul este următorul:

  • Sâmbătă, 16 septembrie 2017:

– ora 0900: Sfânta Liturghie arhierească (în biserica „Sfântul Ierarh Nicolae” din Ribița);

– ora 1700: conferința 600 de ani de la atestarea bisericii «Sfântul Ierarh Nicolae» din Ribița și 25 de ani de la reactivarea Mănăstirii Crișan (fostă Vaca) (în biserica „Sfântul Ierarh Nicolae” din Ribița).

  • Duminică, 17 septembrie 20l7, ora 0900: Sfânta Liturghie arhierească (la Mănăstirea Crișan).

Vă așteptăm cu mult drag!