Târnosirea bisericii „Sfântul Ierarh Vasile cel Mare” din Zam


Sâmbătă, 21 octombrie 2017, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a târnosit biserica „Sfântul Ierarh Vasile cel Mare” a parohiei Zam, protopopiatul Deva, județul Hunedoara, după care a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie, împreună cu un ales sobor de preoți și diaconi.

În cuvântul de învățătură rostit cu acest prilej, Preasfinția Sa a vorbit credincioșilor prezenți despre lupta pentru păstrarea credinței ortodoxe în Ardeal, a sfinților mărturisitori pe care Biserica noastră îi pomenește în această zi: Cuvioșii Visarion și Sofronie, Mucenicul Oprea și Preoții Ioan din Galeș și Moise Măcinic din Sibiel.

La final, pentru osteneala depusă în restaurarea lăcașului de cult, preotul paroh George Tudorel Iancu a fost hirotesit sachelar, iar ceilalți preoți care au fost slujitori ai acestei parohii, părintele Gavril Costan, respectiv părintele Remus Vasile Farcău și credincioșii implicați în înfrumusețarea locașului de cult au primit gramate de mulțumire.


GALERIE FOTO