Binecuvântare de lucrări la biserica „Învierea Domnului” din satul Unciuc


EPDH_12.11.2017_Slujire Unciuc-1În Duminica a 25-a după Rusalii, 12 noiembrie 2017, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit slujba binecuvântării de lucrări la biserica „Învierea Domnului” din satul Unciuc, parohia Cârnești, protopopiatul Hațeg, după care a fost oficiată Dumnezeiasca Liturghie.

În cuvântul de învățătură adresat credincioșilor prezenți, Preasfinția Sa, făcând referire la pericopa evanghelică citită în cadrul Sfintei Liturghii, a vorbit despre importanța atenției noastre față de nevoile celor de lângă noi, arătând prin această îngrijire iubirea față de Dumnezeu și de aproapele, asemenea samarineanului milostiv.

La final, pentru activitatea pastoral-misionară desfășurată în mijlocul credincioșilor pe care îi păstorește, preotul paroh Ioan Gabriel Iuga a fost hirotesit iconom, iar credincioșii implicați în activitatea de renovare a locașului de cult au primit gramate de mulțumire.


GALERIE FOTO