Târnosirea bisericii „Pogorârea Sfântului Duh” din satul Ulm


EPDH_10.12.2017_Slujire Ulm-5Duminică, 10 decembrie 2017, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a târnosit biserica „Pogorârea Sfântului Duh” din filia Ulm a parohiei Cerbăl, protopopiatul Deva, săvârșind apoi Dumnezeiasca Liturghie, împreună cu un sobor de preoți și diaconi.

În cuvântul de învățătură rostit cu acest prilej, Preasfinția Sa a vorbit despre perioada postului în care ne aflăm și în care trebuie să încercăm, fiecare după puterile noastre, să înmulțim rugăciunea și faptele bune, pentru a fi pregătiți pentru întâmpinarea Pruncului născut în ieslea Betleemului.

La final, pentru activitatea pastoral-misionară desfășurată în mijlocul credincioșilor din parohie, preotul Amadeo Alic a fost hirotesit întru sachelar, iar credincioșii implicați mai activ în renovarea lăcașului de cult au primit gramate de mulțumire.


GALERIE FOTO