Dar din dar – acțiune social-filantropică a Parohiei „Sfântul Vasile cel Mare” din Deva pentru Casa de tip familial pentru copii „Sfântul Stelian”din Pui


Răspunzând apelului preotului-paroh Florin Dobrei, credincioșii Parohiei „Sfântul Vasile cel Mare” din Deva au strâns și de această dată, în cadrul unei colecte inițiate în săptămânile premergătoare Sfântului Praznic al Nașterii Domnului, circa 300 kg de alimente, la care s-au adăugat produse igienico-sanitare, articole de îmbrăcăminte, jucării și o sumă de bani. Pachetele au fost dăruite, în ziua de 20 decembrie 2017, micuților de la Casa de tip familial pentru copii „Sfântul Stelian” din localitatea Pui (jud. Hunedoara), centru coordonat de Parohia „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” (preot-paroh Mihai Ciuhat), deschis prin truda fostului paroh Sebastian Vândalac, cu sprijinul Primăriei Comunei Pui, și inaugurat la 4 aprilie 2017, prin săvârșirea, de către Preasfințitul Părinte Episcop Gurie, a slujbei de sfințire.


GALERIE FOTO