Soborul Maicii Domnului | Preasfințitul Părinte Episcop Gurie a slujit la Hunedoara


EPDH_25.12.2017_Slujire Hunedoara-11În a două zi de Crăciun, marți, 26 decembrie 2017, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei a săvârșit Sfânta Liturghie la biserica „Sfânta Treime” din Hunedoara, împreună cu un sobor de preoți și diaconi.

La predică, arhipăstorul hunedorean, făcând referire la pericopa evanghelică citită în cadrul Sfintei Liturghii, a vorbit despre profețiile care au prevestit unele evenimente de la nașterea Mântuitorului Iisus Hristos. De asemenea, Preasfinția Sa a amintit rolul Sfântului Cuvios Nicodim cel Sfințit de la Tismana, a cărui pomenire se face tot în această zi, în reorganizarea monahismului românesc, în a doua jumătate a secolului al XIV-lea, în Țara Românescă, la Mănăstirile Vodița, Tismana și Vișina, și în Țara Hațegului, la Mănăstirea Prislop.


GALERIE FOTO