A treia zi de Crăciun la Catedrala Episcopală din Deva


EPDH_27.12.2017_Slujire Catedrala-8Miercuri, 27 decembrie 2017, când se face pomenirea Sfântului Apostol, întâiul Mucenic și Arhidiacon Ștefan, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva, împreună cu un sobor de preoți și diaconi. Răspunsurile liturgice au fost oferite de către Corala mixtă „Sf. Ierarh Nicolae” a Catedralei Episcopale, dirijată de către părintele arhidiacon Daniel Balea.

În cuvântul de învățătură rostit cu acest prilej, Preasfinția Sa a vorbit despre curajul de care a dat dovadă Sfântul Mucenic Ștefan, de a-L mărturisi pe Hristos în fața sinedriului, pentru aceasta fiind omorât cu pietre.

Bucuria sărbătorii a fost încununată de prezența unei cete de colindători din satul Strâmbu, comuna Chiuiești, județul Cluj, care, la finalul slujbei, a interpretat piesa „Irozii”.


GALERIE FOTO