Sfânta Liturghie arhierească la Schitul Bălata


EPDH_31.12.2017_Slujire Schit Balata-6În Duminica după Nașterea Domnului, 31 decembrie 2017, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit Sfânta Liturghie la Schitul „Sfântul Cuvios Irodion de la Lainici” și „Sfinții Doctori fără de arginți Cosma și Damian” de la Bălata, județul Hunedoara.

În cuvântul de învățătură rostit cu acest prilej, Preasfinția Sa a vorbit despre aceste zile de sărbătoare în care Biserica noastră a rânduit să cinstim minunatele praznice ale Nașterii Domnului, Tăierii împrejur după trup a Domnului și al Botezului Domnului, însoțite și de pomenirea unor importanți sfinți, ca Sfântul Apostol, întâi Mucenic și Arhidiacon Ștefan, Sfântul Ierarh Vasile cel Mare și Sfântul Proroc Ioan Botezătorul.


GALERIE FOTO