Zi de sărbătoare în parohia Subcetate din cadrul Protopopiatului Hațeg


EPDH_14.01.2018_Slujire Subcetate-6În Duminica a 29-a după Rusalii, 14 ianuarie 2018, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit Sfânta Liturghie în biserica „Buna Vestire” din parohia Subcetate, Protopopiatul Hațeg, împreună cu un sobor de preoți și diaconi.

La predică, tâlcuind pericopa evanghelică citită la Dumnezeiasca Liturghie, despre vindecarea celor 10 leproși, Preasfinția Sa a vorbit despre recunoștința față de Dumnezeu pentru darurile pe care le primim, de multe ori noi nefăcând nici un efort în această privință, recunoștință care ne poate fi cărare spre cer.

După Sfânta Liturghie, arhipăstorul hunedorean, împreună cu soborul slujitor, a săvârșit Taina Sfântului Botez pentru pruncul David-Efrem, fiul preotului paroh Marian Cirebea.


GALERIE FOTO