Praznicul Întâmpinării Domnului | Catedrala nouă din Deva și-a sărbătorit al doilea hram


EPDH_02.02.2018_Slujire Deva VI-3Vineri, 2 februarie 2018, de praznicul Întâmpinării Domnului, la noua Catedrală din Deva, cu hramurile „Adormirea Maicii Domnului” și „Întâmpinarea Domnului”, a fost sărbătorit al doilea hram. Cu acest prilej, Dumnezeiasca Liturghie a fost săvârșit de către Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, împreună cu un sobor de preoți și diaconi.

În cuvântul de învățătură rostit cu acest prilej, Preasfinția Sa a vorbit credincioșilor prezenți despre însemnătatea acestui măreț praznic, punând în lumină virtuțile Dreptului Simeon și ale Prorociței Ana, cei care L-au întâmpinat pe Pruncul Iisus Hristos când a fost adus la templul din Ierusalim.


GALERIE FOTO