Duminica Întoarcerii Fiului Risipitor la biserica „Schimbarea la Față” din Hunedoara


EPDH_04.02.2018_Slujire Hunedoara I-11În Duminica a 34-a după Rusalii, 4 februarie 2018, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a fost prezent în mijlocul credincioșilor parohiei „Schimbarea la Față” din Hunedoara. Cu acest prilej, a oficiat o slujbă de sfințire a noilor icoane din exteriorul bisericii și de pe iconostas, după care a săvârșit Sfânta Liturghie împreună cu un sobor de preoți și diaconi.

La predică, Preasfinția Sa, vorbind despre pilda întoarcerii fiului risipitor, citită la Sfânta Liturghie, a condamnat tendința unora de a judeca oamenii după faptele exterioare, fără a lua în considerare posibila pocăință nevăzută, pe care aceștia o vor face. Precum tâlharul de pe cruce, oricine se poate întoarce la Dumnezeu cândva, pe traseul învolburat al vieții.


GALERIE FOTO