Duminica a 4-a din Post | Preasfințitul Părinte Gurie a slujit la biserica „Sf. Ierarh Nicolae” din Hunedoara


În Duminica Sfântului Cuvios Ioan Scărarul, a 4-a din Postul Mare, 18 martie 2018, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit Sfânta Liturghie la biserica „Sfântul Ierarh Nicolae” din municipiul Hunedoara, împreună cu un sobor de preoți și diaconi.

În cuvântul de învățătură rostit cu acest prilej, Preasfinția Sa a vorbit despre marea figură duhovnicească a spiritualității ortodoxe, Sfântul Cuvios Ioan Sinaitul, pomenit în această Duminică a Postului Mare, monah și ascet prin excelență, care a știut să-și asume crucea lui Hristos până la capăt. Acesta este cunoscut sub numele de Sfântul Ioan Scărarul după lucrarea sa intitulată „Scara Raiului”, în care arată ce trebuie să facă creștinul adevărat pentru a recâștiga raiul.


GALERIE FOTO