Duminica Samarinencei | Preasfințitul Părinte Episcop Gurie a slujit la Schitul Bălata


În Duminica a cincea după Paști, 6 mai 2018, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie la Schitul „Sfântul Cuvios Irodion de la Lainci” și „Sfinții Doctori fără de arginți Cosma și Damian” de la Bălata, județul Hunedoara. Cu acest prilej, a fost expusă spre închinare o părticică din moaștele Sfântului Cuvios Irodion de la Lainici, unul dintre ocrotitorii așezământului monahal.

În cuvântul de învățătură rostit, Preasfințitul Părinte Episcop Gurie, făcând referire la pericopa Sfintei Evanghelii citită în cadrul Sfintei Liturghii, despre dialogul Mântuitorului Iisus Hristos cu femeia samarineancă, a vorbit despre „apa cea vie”, aceasta fiind de fapt harul lui Dumnezeu, energia divină care izvorăște din însăși ființa Lui și ne dă putere de viață.


GALERIE FOTO