Pe urmele înaintașilor


Sâmbătă, 12 mai 2018, un grup de credincioși ai Parohiei „Sf. Vasile cel Mare” din Deva, însoțiți de preotul lor paroh, Părintele Florin Dobrei, s-a închinat în mai multe lăcașuri de cult monument istoric din Țara Hațegului, de pe străvechea vale a Sargetiei și din municipiul Hunedoara; este vorba de așezământul monahal „Duminica Tuturor Sfinților” de la Suseni-Colț și de bisericile „Sf. Ierarh Nicolae” din Densuș, „Pogorârea Sfântului Duh” din Ostrov, „Sf. Mare Mucenic Gheorghe” din Sânpetru, „Adormirea Maicii Domnului” din Strei, „Sf. Mare Mucenic Gheorghe” din Streisângeorgiu și „Sf. Ierarh Nicolae” din Hunedoara.

Pretutindeni au fost întâmpinați, cu multă căldură, de către cei ce își înalță, de la sfintele altare, glasul rugăciunii lor către Dumnezeu. De asemenea, în aceeași zi au fost vizitate și Muzeul Dinozaurilor din Hațeg, precum și situl și Muzeul de Arheologie din Sarmizegetusa, capitala antică a Daciei Romane. Prin acești pași mărunți făcuți pe urmele înaintașilor, primii dintr-o serie preconizată, s-a oferit credincioșilor posibilitatea de-a cunoaște o mică parte din valorosul tezaur arhitectural-pictural și spiritual lăsat – ca moștenire – de înaintași, precum și de-a se cunoaște mai bine întreolaltă, dincolo de spațiul liturgic al bisericii lor parohiale.


GALERIE FOTO