Coruri hunedorene la Festivalul „Timotei Popovici” de la Sibiu


Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, în ziua prăznuirii Sfintei Treimi, la hramul catedralei mitropolitane din Sibiu au fost prezenți și membrii a două corale hunedorene, Corul „Anastasis” al Catedralei „Adormirea Maicii Domnului” din Deva și Corul „Arhanghelii” al Bisericii „” din Orăștie.

Momentele deosebite au fost marcate prin prezența Corului „Anastasis” la Sfânta Liturghie săvârșită cu prilejul hramului de către un sobor de arhierei, preoți și diaconi, oferind răspunsurile liturgice în interpretare comună cu Corul „Timotei Popovici” al Catedralei mitropolitane din Sibiu. În după amiaza zilei, sărbătoarea a continuat cu prezența coralelor la Festivalul Coral „Timotei Popovici”, desfășurat sub egida anului Centenar al Marii Uniri de la 1918, în prezența Înaltpreasfințitului Părinte Laurențiu, Arhiepiscopul Sibiului și Mitropolitul Ardealului.


GALERIE FOTO