Târnosirea bisericii „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din parohia Vețel-Vulcez


În Duminica a treia după Rusalii, 17 iunie 2018, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a târnosit biserica „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” a parohiei Vețel-Vulcez din cadrul Protopopiatului Deva, județul Hunedoara. După slujba de sfințire a bisericii a urmat săvârșirea Sfintei Liturghii, împreună cu un soborul slujitor.

În cuvântul de învățătură rostit cu acest prilej, Preasfinția Sa a vorbit despre rânduiala târnosirii lăcașului de cult ca fiind un moment important în viața unei comunități parohiale. În biserica odată sfințită, credincioșii vin în fiecare duminică și sărbătoare pentru a se sfinți și ei, la rândul lor, prin participarea la Sfânta Liturghie și la Sfintele Taine.

Pentru activitatea pastoral-misionară desfășurată în cadrul parohiei sale, Părintele Călin Tomoaie a fost hirotesit iconom, iar credincioșii implicați mai activ în ridicarea lăcașului de cult au primit gramate de mulțumire.


GALERIE FOTO